Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je velmi závažné onemocnění, které je způsobeno virem HPV. Tento virus se přenáší zejména sexuálním stykem, ale například i dotykem kůže v genitální oblasti, pohlavní styk tedy není bezpodmínečně nutný. Ani kondom plně nechrání před přenosem HPV infekce.

HPV infekce

Dle statistik se až 80 % dívek a žen v průběhu života nakazí virem HPV. Ideální je provést očkování ještě před zahájením sexuálního života. V průběhu života ženy ale může docházet k opakovaným infekcím i stejnými typy HPV virů. Po prodělané HPV infekci se totiž často nevytvoří dostatečná úroveň imunitní ochrany. Očkování proti rakovině děložního čípku má význam v jakémkoliv věku, i když jste sexuálně aktivní.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Infekce virem HPV nemá často žádné pozorovatelné příznaky a může ji odhalit až gynekologické vyšetření. Pokud není problém včas odhalen, mohou se přednádorové změny rozvinout až do stadia zhoubného nádoru (rakoviny děložního čípku).

Rakovina děložního čípku patří společně s rakovinou prsu, tlustého střeva, plic a dělohy mezi nejčastější zhoubné nádory u žen v ČR. Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku, a čím dál častěji se navíc toto onemocnění vyskytuje u mladších žen.

 

 

Podívejte se také na:

Cena vakcíny

Očkování vakcínou Cervarix proti rakovině děložního čípku je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, a to pro všechny 13leté dívky.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.