HPV vakcína Cervarix

HPV vakcíny jsou první vakcíny cíleně vyvinuté k ochraně před onkologickým onemocněním. Nejvyššího efektu dosahuje očkování před zahájením sexuálního života, dříve, než se organismus s HPV viry setká.

Výsledky studií ukázaly, že u dívek, které se dosud s HPV infekcí nesetkaly (tzv. HPV naivní), nebyl po očkování třemi dávkami Cervarixu zaznamenán žádný případ těžkých předrakovinových změn děložního čípku, který by byl způsoben viry HPV-16/18. To jsou nejčastější typy HPV virů, jejichž neinfekční části HPV vakcína přímo obsahuje. Hovoříme o 100% účinnosti vakcíny Cervarix na HPV-16/18 u HPV naivních dívek. HPV typy 16 a 18 jsou odpovědné za cca 70 % případů CIN 3 (nejtěžší předrakovinná poškození děložního čípku).

 

   100 % typy HPV-16 či HPV-18*

  

93 % bez ohledu na HPV typ v lézi

* Účinnost na předrakovinná poškození stádia CIN3+ u HPV naivních dívek ve věku 15 - 25 let, které byly očkovány třemi dávkami Cervarixu. V reálném používání nemusí vakcína dosahovat výsledků z klinických studií.

Víme ale, že typů HPV, které mohou vyvolat těžká předrakovinová poškození či rakovinu děložního čípku, může být minimálně 13. U HPV naivních dívek očkovaných Cervarixem byl v klinických testech zaznamenán až 93% pokles všech případů těžkých předrakovinových změn děložního čípku. Již se nezohledňovalo, který konkrétní HPV typ změny na čípku vyvolal. Hovoříme o 93% účinnosti vakcíny Cervarix bez ohledu na HPV typ u HPV naivních dívek. V praxi nemusí vakcína účinkovat jako ve studii, očkování nemusí zajistit ochranu všech očkovaných subjektů. Cervarix nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění. Pravidelný gynekologický skrínink zůstává proto velmi důležitý. Nejčastějšími nežádoucími účinky po aplikaci vakcíny Cervarix jsou lokální reakce v místě vpichu, bolest hlavy a svalů.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.