Otázky a odpovědi

Jaké jsou nežádoucí účinky očkování, jsou nějaká rizika?

Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou zarudnutí, bolest a otok v místě vpichu injekce, dále bolest hlavy, bolest svalů, únava. Podrobné informace o možných nežádoucích účincích spojených s očkováním naleznete v příbalovém letáku.

Co je to adenokarcinom?

Adenokarcinom je nádor ze žlázových buněk, které jsou uloženy vysoko v kanále děložního hrdla. Tento nádor je obtížně diagnostikovatelný, nachází se v hůře přístupném místě, a nemusí být proto odhalen při běžné gynekologické prohlídce.

Mám HPV infekci, jak se jí mohu zbavit?

Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte prosím svého lékaře, který Vám poskytne podrobné informace.

Za jak dlouho po očkování budu ochráněn? Lze tedy mít během očkování pohlavní styk?

Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte prosím svého lékaře, který Vám poskytne podrobné informace.

Jak se očkuje?

Vakcína Cervarix se aplikuje formou injekce do svalu v horní části paže. Celkový počet injekcí bude podán na základě věku v době podání první injekce. Pokud je jedinec ve věku 9 až 14 let, obdrží celkem 2 injekce dle doporučeného očkovacího schématu. Pokud jste ve věku 15 let nebo starší, obdržíte celkem 3 injekce dle doporučeného očkovacího schématu.

Kolik očkování stojí?

Očkování vakcínou Cervarix™ je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami od 1. 4. 2012 pro dívky ve věku 13 let. I pro ostatní věkové skupiny došlo k významnému poklesu ceny od uvedení vakcíny na trh. O aktuální ceně se informujte u dětského lékaře svého dítěte nebo gynekologa.

Existují léky proti HPV infekci?

Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte prosím svého lékaře, který Vám poskytne podrobné informace.

Může očkování vyléčit změny na děložním čípku?

Očkování je preventivní a nemá žádný léčebný účinek. Změny, které vznikly z infekce získané ještě před očkováním nebo před podáním všech dávek, vakcinace nikterak neovlivní.

Jaký je význam očkování proti HPV u starších žen?

Největší efekt má očkování u dívek a žen, které se ještě s HPV infekcí nepotkaly. Očkování proti rakovině děložního čípku má význam v jakémkoliv věku, i u starších, sexuálně aktivních žen.

Jak mohu zjistit, zda mám HPV infekci?

HPV infekce je velmi často bezpříznaková. Obvykle se zjistí až při gynekologickém vyšetření. Nepřímý průkaz je pomocí cytologického stěru a kolposkopického vyšetření. Přímý průkaz a jednoznačné potvrzení je možné pouze pomocí speciálního testu na HPV, který také provádí gynekolog.

Mohu se nechat očkovat, i když jsem měla přednádorové změny (prekancerózu) na děložním čípku?

Vakcína není terapeutická a nemá vliv na již probíhající onemocnění. Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte prosím svého lékaře, který Vám poskytne podrobné informace.

Proti kterým typům HPV virů chrání vakcína Cervarix™?

Výsledky studií potvrzují, že vakcína Cervarix™ chrání nejen proti nejčastějším typům virů HPV 16 a 18, které stojí přibližně za 60 až 70 % případů rakoviny děložního čípku, ale poskytuje také ochranu proti některým dalším vysoce rizikovým typům HPV virů.
U dívek, které se s HPV infekcí ještě nesetkaly (tzv. HPV naivní), je celková ochrana vakcínou Cervarix™ 93 % proti těžkým změnám na děložním čípku bez ohledu na typ viru HPV, který změny způsobil.

Kdy nejlépe očkovat?

Nejlepších výsledků a největší efektivity je dosaženo u dívek a žen, které se ještě s infekcí HPV nesetkaly. Je možné očkovat dívky od 9 let, za ideální je považován věk mezi 12 a 15 lety, tedy ještě před zahájením pohlavního života. Jednak se tyto dívky s HPV infekcí ještě nesetkaly a jednak mladší věková skupina tvoří více protilátek než ženy starší. Z očkování mohou profitovat i starší dívky a ženy, které již pohlavním životem žijí.

Kdy je potřeba se nechat přeočkovat?

Potřeba přeočkování v tuto chvíli není stanovena.

Podívejte se také na:

HPV vakcína Cervarix

HPV vakcíny jsou první vakcíny cíleně vyvinuté k ochraně před onkologickým onemocněním. Nejvyššího efektu dosahuje očkování před zahájením sexuálního života, dříve, než se organismus s HPV viry setká.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.